24 Οκτ 2012

Ιστορική πρόκριση του Α.Ο. ΧΑΝΙΑ στο κύπελλο Ελλάδας

Μεγάλη και ιστορικη, καθώς είναι η πρώτη έπειτα από 17 χρόνια, πρόκριση στη β' φάση του κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε ο Αθλητικός Όμιλος Χανιά, σήμερα το απόγευμα στο Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων, με αντίπαλο το Φωκικό. Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό με σουτ από τη μικρή περιοχή ο Γωνιωτάκης, ενώ στο 23ο λεπτό, ο Ταμπάκης κατάφερε να ισοφαρίσει για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Στο 50ο λεπτό ο Δουμάνης χάρισε τη νίκη - πρόκριση στον Α.Ο.Χ.
Το φιλμ του αγώνα
4' Σουτ του Γωνιωτάκη άουτ.
10' Ωραία ενέργεια του Ταμπάκη το σουτ του σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.
11' ΓΚΟΛ: Στην κόντρα ο ΑΟΧ με τον Γωνιωτάκη, που "αδειάζει" έναν αντίπαλο και με σουτ ανοίγει το σκορ (1-0).
23' ΓΚΟΛ: Από μπαλιά του Τετέι ο Ταμπάκης περνάει τον Παπαδόπουλο και πλασάρει σωστά για το 1-1. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΟΧ για οφσάιντ προς τον α' βοηθό Κουράκη.
29' Σουτ του Παπαδάκη μπλοκάρει ο Γεωργίου.
30' Ο Ευσταθίου πλασάρει τον Παπαδόπουλο η μπάλα παράλληλα από την εστία.
33' Σέντρα του Πάγκαλου ο Γεωργίου διώχνει σωτήρια μπροστά από τον Δουμάνη.
45'+2' Ο Βουρβαχάκης προσπαθεί με τακουνάκι να σκοράρει αλλά διώχνει ο Τετέι.
50' ΓΚΟΛ: Ο Γωνιωτάκης προσπάθησε να πλασάρει στην έξοδο τον Γεωργίου, κανείς από τους δύο δεν βρήκε τη μπάλα και ο Δουμάνης σε κενή εστία πλασάρει για το 2-1.
60' Σουτ του Ευσταθίου απέκρουσε ο Παπαδόπουλος.
62' Εξ' επαφής κεφαλιά του Ευσταθίου μεγάλη απόκρουση του Παπαδόπουλου.
66' Τρίτη φάση για τον Ευσταθίου με τον Παπαδόπουλο πάλι να βγαίνει "νικητής" μπλοκάροντας με δεύτερη προσπάθεια.
68' Σουτ του Εσόνο μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΑΟΧ.
71' Σουτ του Μποτωνάκη άουτ.
72' Γύρισμα του Γκόμεζ σωτήρια ο Κορτσινίδης διώχνει σε κόρνερ προ του Ταμπάκη.
90'+3' Σουτ του Τετέι αποκρούει ο Παπαδόπουλος, που "νικάει" και τον Γκόμεζ στο εξ' επαφής πλασέ που επιχείρησε.
90'+5' Σουτ του Ταταράκη αποκρούει ο Γεωργίου.